Diagnostiskās radioloģijas nodaļa • LJMC

Diagnostiskās radioloģijas nodaļa

LJMC Diagnostiskās radioloģijas nodaļa sniedz sekojošus pakalpojumus:

Pozitronu emisijas tomogrāfija un datortomogrāfija

Ultrasonogrāfija

Rentgena izmeklējumi

Mamogrāfija

Magnētiskā rezonanse

Datortomogrāfija jeb kompjūtertomogrāfija

 

LJMC Diagnostiskās radioloģijas nodaļā tiek veikti dažādi attēldiagnostikas izmeklējumi, tai skaitā onkoloģisko saslimšanu PET/CT izmeklējumi. Pacientiem ir pieejamas jaunas un modernas izmeklējumu iekārtas un profesionāls personāls, kas nodrošina augstvērtīgus, precīzus un ātrus medicīniskos izmeklējumus.

 

Ultrasonogrāfija (USG)

Viegli pieejama un ātri veicama attēldiagnostikas metode, ar kuras palīdzību tiek izvērtēti dažādi orgāni un mīksto audu struktūras.

 • Vēdera dobumu orgānu ultrasonogrāfija
 • Urīnceļu ultrasonogrāfija
 • Prostatas ultrasonogrāfija
 • Vairogdziedzera ultrasonogrāfija
 • Limfmezglu ultrasonogrāfija
 • Saistaudu, muskuļu, cīpslu, locītavu ultrasonogrāfija
 • Krūšu dziedzeru ultrasonogrāfija
 • Brahiocefālo asinsvadu dupleksa skenēšana
 • Transkraniāla dupleksodoplerogrāfija

 

Rentgena izmeklējumi (RTG)

Ar RTG metodi galvenokārt izvērtē locītavu un kaulu strukturālas vai traumatiskas izmaiņas, mežģījumus un deformācijas, izmaiņas mugurkaula skriemeļos, kā arī RTG ir viena no primārām izmeklēšanas metodēm plaušu slimību gadījumos.

Mamogrāfija

2D krūts audu rentgenoloģiska izmeklēšana ar zemas intensitātes rentgenstariem. Šī metode ir neaizstājama un joprojām uzskatāma par vienu no galvenajām metodēm, lai savlaicīgi atklātu krūts vēzi vai citas krūts patoloģijas.

 

Magnētiskā rezonanse (MR)

Ar magnētiskā lauka un radioviļņu palīdzību bez pacienta pārvietošanas tiek iegūti attēli vairākās plaknēs, kas ir ar izcilu mīksto audu diferencēšanas spēju, tādējādi iegūstot augstas kvalitātes attēlus un informāciju par smadzeņu, mugurkaulāja, locītavu, vēdera boduma un iegurņa orgānu, kā arī citu mīksto audu patoloģijām.

Datortomogrāfija jeb kompjūtertomogrāfija (CT)

Tā ir attēldiagnostikas metode, ar kuru iegūst daudz šķērsgriezuma attēlu, kurus elektroniski apstrādājot var rekonstruēt 2D un 3D plaknēs. CT izmeklējumu pielieto krūšu kurvja, vēdera dobuma patoloģiju izvērtēšanā, dažādu traumu gadījumos, galvas smadzeņu, galvaskausa, kakla mīksto audu izvērtēšanā, kā arī asinsvadu patoloģiju diagnostikā.

Pozitronu emisijas tomogrāfija un datortomogrāfija (PET-CT)

Tā ir tomogrāfiska attēldiagnostikas metode, kurā apvienotas divas metodes – pozitronu emisijas tomogrāfija (PET) un datortomogrāfija (CT). Tā norāda uz vietām organismā, kur ir paaugstināta audu vielmaiņa, padarot redzamas vēža šūnas ātrāk par citām metodēm. Tiek iegūta precīza informācija par audzēju – kur tas lokalizējas, cik tas ir liels, vai audzējam ir attālas metastāzes, vai tas reaģē uz terapiju, vai tas ir atjaunojies pēc izietas terapijas.

Visbiežāk PET/CT izmeklējumu nozīmē:

 • lai agrīni diagnosticētu ļaundabīgu audzēju. PET/CT metode norāda uz vietām organismā, kurās ir pastiprināta metaboliskā aktivitāte. Tas ļauj atšķirt labdabīgu veidojumu no ļaundabīga un pasargāt no nevajadzīgas ķirurģiskas iejaukšanās, tai skaitā biopsijas, ja PET/CT izmeklējums ir negatīvs. PET/CT izmeklējums ļauj arī precizēt biopsijas ņemšanas vietu;
 • lai precizētu audzēja stadiju. PET/CT ir īpaši jutīga metode slimības izplatības novērtēšanai, īpaši pacientiem ar limfomu, melanomu, krūts, plaušu, galvas un kakla daļas, zarnu un dzemdes kakla audzējiem. Šāda informācija ir ļoti būtiska, lai lemtu par terapijas taktiku, kas atšķiras agrīna un metastātiska audzēja gadījumos;
 • lai atklātu ļaundabīgā audzēja atjaunošanos (recidīvu) vai metastāzes pēc terapijas pabeigšanas. Šobrīd PET/CT ir visjutīgākā metode, lai atšķirtu īstu slimības atjaunošanos no terapijas sekām (staru fibrozes, nekrozes, rētaudiem un citām pēcoperācijas pārmaiņām);
 • lai novērtētu ārstēšanas efektivitāti. Veicot PET/CT pirms un medikamentozās terapijas laikā, iespējams daudz ātrāk par anatomiskām izmaiņām noteikt, vai audzējs reaģē uz konkrēto ārstēšanu vai nē. Ja “aktīvo” punktu skaits vai to intensitāte terapijas laikā mazinās, tas vērtējams kā pozitīvs efekts. Tas ļauj ātri un vienkārši izšķirties, piemēram, par medikamentozās terapijas pārtraukšanu vai maiņu.

LJMC RADIOLOĢIJAS NODAĻAS DARBA LAIKS

Pirmdiena – piektdiena 8:00-19:00

Nosūtījuma anketa PET/CT izmeklējumam: LJMC_Nosuutiijums_PET_CT_izme

Pieteikšanās izmeklējumiem:

Tālrunis PET izmeklējumiem: +37127774429

E-pasts PET izmeklējumiem: petct@ljmc.lv

Adrese: Patversmes iela 23, Rīga, Latvija

www.ljmc.lv